Karton Kutu Modelleri

  Günümüzde karton kutu kullanım alanları ihtiyaçlara göre değişkenlik göstermekle birlikte ağırlıklı olarak hediyelik eşya taşımak, gıda ambalajı görevini üstlenmek, kargo ile sevkiyat paketlemelerinde kullanılmak , ürün sunumu yapmak ve çeşitli ürünleri korumak saklamak için kullanılır. Yapılan araştırmalara göre Türkiyede yapılan araştırmalar sonucu karton kutunun en yoğun kullanıldığı şehirler sırası ile İstanbul, Ankara ve İzmir'dir.En az kullanım ise en son itibaren Artvin, Muş ve Bayburtdur.Karton kutu talep yoğunluğunun şehir veya ülkelerin sanayilerinin gelişmişlik dereceleri ile doğru orantılı olduğundan söz edilebilir.Plastik ambalajın doğaya verdiği zarar üzerinde duruldukçada bu talebin yıllar içerisinde sürekli artma eğiliminde olacağından söz edebiliriz.


 Karton kutu imalatı süreci ana hatları ile baskı, kesim ve yapıştırma aşamalarından oluşur.Baskı seçilen malzemeye göre değişlenlik arz edebileceği gibi, kesimde yine kutunun ana iskeletini oluşturan bıçak izine göre belirlenecektir.Burada çoğunlukla kullanılan karton kutu modellerini sizlerle paylaşıyoruz.


 
 
Bu modelde genellikle hammadde olarak e oluklu mikro dalga mukavvalar tercih edilir, ortalama kalınlıkları 1,15 ile 1,65 mm arasında değişmektedir.1 m2 içerisinde bulunan oluk sayısı ise ortalama 270 ile 320 arasındadır.Olukların sayıca fazla olması taşıma esnasında ürünü, gelecek darbelere karşı daha iyi korur.Bu modelde yapıştırma yoktur, karton açık halde müşteriye teslim edilir, kurulum esnasında sol sağ 2 kanat içeri katlanıp kitlenerek kutu haline getirilir.


 


Katlanabilir karton kutu
Bu modelde baskılı karton kesim yapıldıktan sonra en az 4 noktadan yapıştırılarak katlanır, bu sayade stoklarınızda hem yer işgal etmez hemde kolayca açılarak kendiliğinden kutu halini alır.


 


Bu model kılıf ve kılıfın içine geçen bir karton kutudan oluşur.Dışarıdan bakıldığında 4 yüzü 90 derece kapalı halde görünür.Ve kılıfın tüm yüzeyleri görsel basımı için uygundur.Kılıftan ayrılan iç karton kutu kolayca sunum için kullanılabilir.


 


Meksika şapkalı karton kutu
 


Eğer ürünlerinizi karton kutular içerisinde mağazalarda sıcak satışa sunacaksanız meksika şapkalı kutuları tercih edebilirsiniz , bu modelde bir taraftan çıkan karton, kutu kapağı işlevi görürken diğer taraftan yükselen karton üzerindeki meksika şapkası şeklinde bir kesim deliği bulunur. Bu sayade ürün hem kapalı bir kutu içerisinde ambalajlanmış olur, hem de istenilen bölgeye asılabilir.


 


Bu modelde kutu üst kapağı standart açılıp kapanırken kutu alt kapağı 4 kanadın birbirine geçmesi sonucunda kilitlenir.Bu eğer ağır ürünleriniz var ise, kutu içerisinde ürün taşınırken alt kapağın açılma riskini azaltır.


 


Çanta tipi karton kutu
Genellikle pastahane, kafe, butik tatlıcı gibi firmaların tercih ettiği bu kutu modelinde, kutunun 2 kanadından tutma sapı şeklinde gelen özel kesimli parçalar vardır. Bu 2 kanat kutunun ortasında buluşur ve 3. Kanat, bu sap şeklinde kesilmiş parçaların geçerek kutuyu kapatır.Bu sayede içindeki ürünle birlikte rahat taşınabilir bir karton kutu modeli oluşmuş olur.


 
 


Bu modelde kutunun alt bölümü kesim işleminden sonra otomatik makinalarda yapıştırılır.Bu sayede kullanıcı kutuyu tek katlamada hazır hale getirip içine dolum yaptıktan sonra, üst kapağı kapatarak kurulumu tamamlar.Aynı zamanda kutunun alt bölümünün yapıştırılmış olması , alt kapağın açılıp, kutu içindeki ürünün düşürülmesi riskini azaltır.


 


  Karton Kutu Fiyatları


 Yukarıda sıralanan örnek modellerden yola çıkılarak karton kutu fiyatları belirlenmektedir.Kutu modeli üretim için ihtiyaç duyulan kağıt ebatlarının belirlenmesini sağlar, kağıt ebadı sipariş adetleri ile çarpılınca ihtiyaç duyulan kağıdın kilogramı ortaya çıkar bu maliyetin birinci kalemidir.Çıkan ebada göre kutu baskısını yapacak makine seçilir (35x50, 50x70 ve 70x100 gibi), bu seferde baskı maliyeti ortaya çıkar.Kağıt ebadı ile selefon m2 fiyatı çarpılarak varsa selefon maliyeti bulunmuş olur.Son olarak istenilen ölçülerde kutu kesim kalıbı yok ise kalıp maliyeti, bıçak maliyeti oluşturulur.Kutu ebadı ne kadar büyürse tahta bıçak üzerinde o kadar çok bıçak kullanılıp işçilik yapılacağından maliyet ebatlar ile doğru orantılı olarak artacaktır.Ana fikri ile kutu fiyatları bu şekilde hesaplanır.Ortaya çıkan hammaliyete kar marjı uygulanıp sipariş adetine bölünmesi ile nihai birim fiyatlarına ulaşılır.Anafikir olarak uygun model seçilmeli, ihtiyaca uygun fakat firesiz ebat çıkarılmalı, mümkünse hazır kutu kalıplarına uyulmalı, ve optimum adette sipariş verilmeli yani ne ihtiyacınızdan çok fazlası ne de kısa sürede tüketeceğiniz miktardan çok daha azı sipariş verilmemelidir.Bu sayede en verimli satınalımı gerçekleştirmiş olacaksınızdır.